Gömülü Yazılım ve Ticari Önemi


Gömülü Yazılım Nedir? Uygulama Alanları Nelerdir?

25 Ocak 2018
İhtiyaca göre özel yazılım

İhtiyaca Göre Özel Yazılım

25 Ocak 2018
Hepsini Göster
Gömülü Yazılımın Ticarette Önemi

Gömülü Yazılımın Ticarette Önemi

Evlerimizde kullandığımız buzdolabı, klima, çamaşır makinesi gibi eşyaların sahip oldukları fonksiyonların, bizim verdiğimiz basit komutlar ile nasıl gerçekleştiği her zaman merak konusu olmuştur. İşte bu merak konusu fonksiyonları işlevsel hale getiren gömülü yazılımlar hakkında merak edilenler…

Gömülü Yazılım Nedir?

Gömülü yazılım, yer aldığı sistemi akıllı hale getiren, elektronik yazılım ve donanım ile oluşmuş entegre sistemdir. Bu yazılımların bilgisayar yazılımlarından en büyük farkı, sadece tek bir görevi yerine getirmesi ve kullanıcı ile dolaylı da olsa etkileşimde bulunmasıdır. Günlük yaşantımızda kullandığımız elektronik eşyaların çoğunda gömülü yazılımları görmek mümkündür. Bunlara örnek olarak; yazıcı, tarayıcı, kişisel bilgisayar, cep telefonu, televizyon ve fotoğraf makineleri verilebilir.

Evimizde kullandığımız elektronik eşyaları işlevsel olarak incelersek tek bir işlev fonksiyonuna sahip olduklarını görürüz. Örneğin; tarayıcıların bir belgeyi elektronik ortama aktarmak gibi tek bir işlevsel fonksiyonları bulunur.

Gömülü yazılımlar, daha çok büyük bir sistemin içerisinde “gömülü” şekilde çalışırlar. Örneğin; bir buzdolabında ya da çamaşır makinesinde birçok mekanik bölüm vardır. Ancak bunları kontrol eden birden fazla mikrodenetleyici tabanlı sistem yer alır. Bu sistemler, kullandığımız buzdolabı ya da çamaşır makinesi gibi cihazların akıllı olmasını sağlarlar, beyin vazifesi görürler.

Gömülü Yazılımların Ticari Önemi

Gömülü yazılım aslında, kontrol ettiği cihaz ile bütünleşen özel amaçlı bilgisayar sistemidir. Ancak bu yazılımların bilgisayarlardan farklı olarak bazı ön tanımlı ve özel gereksinimleri yerine getirme gibi yetenekleri vardır.

Gömülü yazılımlar, %100 güvenilir ve hata yapmayan, uzun süre çalışabilecek bir şekilde tasarlanırlar. Gömülü sistem tasarımcıları, hata ayıklayıcı, assembler ve derleyici kullanırlar. Günümüz bilgisayar teknolojilerindeki hızlı gelişmelerin, gömülü yazılım teknolojisinde de değişim ve gelişim meydana getireceği söylenebilir.  Bu teknolojik gelişmelerin elektronik ve beyaz eşya sanayisinde zincirleme bir etki göstereceği,  hayatımızda önemli bir yer edinmiş beyaz eşya ve ev aletlerinde birçok yeniliği getireceği söylenebilir.

Dünya piyasalarında üretimi gerçekleştirilen mikroişlemcilerin %98’i gömülü yazılımlar için yapılır. Bu durum düşünüldüğünde; mimaride, elektronik yapılarda ve işletim sistemlerinde meydana gelecek gelişmelerin, fotoğraf makinalarından flash belleklere, otomotivden beyaz eşya teknolojilerine kadar daha birçok elektronik cihazın üretilmesine büyük katkılar sağlayacağı ortadadır.